Logopedas vertina, nustato ir šalina arba sušvelnina kalbos, kalbėjimo, komunikacijos ir rijimo sutrikimus.Specialistas dirba su įvairaus amžiaus žmonėmis – nuo kūdikių iki suaugusiųjų. Logopedas ugdydamas kalbinius gebėjimus padeda išreikšti mintis, užmegzti ryšį su aplinkiniais ir bendraujant pažinti supantį pasaulį. Logopedas stengiasi rasti ryšį su kiekvienu žmogumi, kuriam reikalinga pagalba ir kiekvieną atvejį vertina individualiai.
Kas yra logopedija?
Logopedija padeda vaikams ir suaugusiems pagerinti kalbos įgūdžius. Logopedinės pagalbos gali prireikti vaikystėje atsiradusiems kalbiniams sutrikimams įveikti arba suaugusiųjų kalbos sutrikimams, atsiradusiems dėl traumos ar ligos, sušvelninti. Atkurti kalbiniai gebėjimai ar įveikti kalbos sutrikimai gali pagerinti gyvenimo kokybę.
Logopedo darbo specifika
Logopedas savo darbe taiko įvairias terapines priemones ir strategijas, kurios labiausiai tinka konkrečiam sutrikimui. Tai gali apimti: balso terapiją, maitinimo terapiją, alternatyvios komunikacijos sistemą, žaidimus, gestų ir simbolių naudojimą bei kitas inovatyvias ir interaktyvias logopedines priemones. Logopedas savo darbe atsižvelgia į kiekvieną žmogų, kuriam reikalinga pagalba, individualiai, nes kiekvienas asmuo turi unikalius poreikius.
Kuo gali padėti logopedas
Vis dar vyrauja nuomonė, kad logopedas moko vaikus tik aiškiai tarti garsus, tačiau tai tik viena iš daugelio pareigybių. Logopedas padeda įveikti komunikacijos, kalbėjimo tempo sutrikimus, ugdo rišliąją kalbą, kalbos supratimą, kalbos gramatinę sandarą, plečia žodyną, lavina foneminę klausą, atlieka pratimus artikuliaciniam aparatui lavinti, moko žodžių garsinės analizės ir sintezės. Be viso to, logopedas gali padėti esant rijimo ir kitiems maitinimosi sutrikimams. Logopedas remdamasis vertinimo išvadomis sukuria individualų pagalbos planą, kuris apima įvairias užduotis, skirtas pagerinti kalbos, balso ir komunikacijos gebėjimus. Priklausomai nuo sutrikimo ir individualių poreikių, tai gali būti tiek individualios konsultacijos, grupinės pratybos, nuotoliniai užsiėmimai.
Kada reikia kreiptis į logopedą?
Rekomenduojama kreiptis į logopedą jei:
Vienerių metų vaikas netaria jokių garsų;
1,5 metų vaikas netaria nė vieno žodžio, nereaguoja į žodinius nurodymus, visiškai ar iš dalies nesupranta kalbos;
2,5 metų vaikas netaria trumpų dviejų žodžių frazių;
3 - 5 metų vaikas netaisyklingai taria daugelį garsų, jo žodynas siauras, savo mintis reiškia greitu nerišliu tekstu, kalbėdamas kartoja skiemenis, garsus;
Priešmokyklinio bei mokyklinio amžiaus vaikas netaisyklingai taria garsus, painioja juos kalbėdamas;
Bet kokiame amžiuje patiria maitinimosi ir/ar rijimo sutrikimus;
Neatsiliepia kviečiamas vardu, dažnai nereaguoja į garsą, nerodo noro bendrauti verbaliai;
Prarasti kalbiniai gebėjimai po traumų ar ligos.
Užduotys sukurtos patyrusių logopedų
Logopedinės pagalbos platformoje SpeakTX.com gausu interaktyvių užduočių. Visas užduotis sukūrė patyrę logopedai.Interaktyvios užduotys, padedančios ugdyti kalbinius gebėjimus, apima įvairius kalbos komponentus, lygius, amžių. Teikiant logopedinę pagalbą su SpeakTX.comugdomi ne tik kalbiniai gebėjimai, bet ir pasitikėjimas savimi.
Logopedai dažnai tampa specialistais, ne tik padedančiais ugdyti kalbinius gebėjimus, bet ir auginančiais žmonių pasitikėjimą savimi, nes sklandi kalba atveria galimybes kurti ryšius ir išreikšti savo mintis bei idėjas. Anksti suteikta logopedinė pagalba gali būti raktas į greitus rezultatus aiškios ir sklandžios kalbos link. Prisijunkite ir išbandykite nemokamą bandomąją versiją SpeakTX.com platformoje ir džiaukitės greitu progresu.